Tudtátok, hogy a ruhaipar a második legkörnyezetszennyezőbb iparág a világon, közvetlenül az olajipar után?
Számomra meglepő adat, hogy az USA-ban közel 13 millió tonna (!) ruhát dobnak ki évente, és sajnos Európa sem marad el nagyon ettől a számtól. Ennek természetesen több oka van, de a számomra mostanában leginkább szemetszúró, hogy a fast fashion márkák kollekciói körülbelül havonta cserélődnek ( nem úgy, mint korábban amikor„őszi-téli”, „tavaszi-nyári” kollekciókról beszéltünk csak), így nagyobb a választék amiből cseresznyézhetünk, valamint a húzóerő is nagyobb a vásárlásra.
A másik probléma, hogy divatipar felgyorsulásával a minőség is egyenes arányban romlik. Hiszen egyik olcsó ruhákat kibocsátó ruhaipari cégnek sem érdeke, hogy a fogyasztó hosszú ideig tudjon hordani egy darabot. Sajnos saját tapasztalataim alapján a fast fashion cuccokon pár hónapon belül keletkezik egy olyan probléma (cipzár elromlik, anyag elenged a varrás mentén) ami miatt a termék hordhatatlanná válik. De sokan ennek tudatában is ezeket a márkákat részesítek előnyben hiszen a fél éves garancia feljogosítja őket arra, hogy visszacseréljék a terméket. Ez pedig még mindig egy win-win szituáció az üzletnek, hiszen a pénz az ő zsebükben marad.
A verseny legnagyobb győztese napjainkban a spanyol Inditex, amely olyan népszerű márkákat ölel fel mint a Zara, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear. Ez a cég az utóbbi 10 évben közel 60%-kal növelte eladásait a világon.
“A valóság és ami mögötte van”
Mi is az a fast fashion?
A fast fashion márkák célja, hogy a lehető leggyorsabban elérhetővé tegyék a legújabb trendek szerinti divatot és kielégítsék ezzel a vásárlók pillanatnyi igényeit, mindezt pedig a dizájnermárkáknál jóval elérhetőbb áron– írja a Nők lapja cafe.
A legnépszerűbb fast fashion márkák itthon, a már korábban említett: Inditex (Zara, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear) H&M, Mango, valamint a lengyel LPP gombamód szaporodó márkái: Reserved, Mojito, Cropp, House, Sinsay.
A divat árát a harmadik világ fizeti meg
A világ fejlett országaiban élve gyakran homokba dugjuk a fejünket a környezetszennyezést illetően, és ez leginkább a divat környezetkárosító hatására jellemző. Ugyanis sem Európában sem az USA-ban nincsenek már ruhakészítő üzemei a fast fashion hálózatoknak, hiszen a munkaerőt nem tudják megfizetni. Arról pedig, hogy Ázsiában és Afrikában milyen körülmények közt dolgoztatják a munkavállalókat, viszonylag keveset hallani.
Szerencsére az utóbbi években egyre inkább a figyelem központjába kerülnek ezek a problémák:
- Éhbérért foglalkoztatott alkalmazottak – gyakran gyermekmunkások –a harmadik világ országaiban
- A ruhagyártásnál felhasznált anyagok nagy része mérgezi a környezetet (kőolaj alapú műanyag szálak, előállítás szén-dioxid-kibocsátással jár együtt, vegyszeres szennyezés a vizeinkben…stb.)
Mit tehetünk mi?
A társadalmi felelősségvállalás részeként nekünk is fel kell magunkban tenni a kérdést: mit tehetünk mi azért, hogy lelassítsuk a környezetszennyezést és harmadik világ sanyargatását? Ha megállítani nem is tudjuk ezt a folyamatot, próbáljuk meg ne támogatni.
Ezzel nem arra szeretnék buzdítani senkit, hogy soha többé ne vásároljunk „fast fashion” üzletben. Viszont mielőtt egy újabb beszerző körútra indulnánk, vizsgáljuk meg mindig a következő 3 opciót:
- Nézz szét a szekrényedben! Nagyon könnyen előfordulhat, hogy több olyan ruhadarab is lapul ott, amiért egyébként beszerzőkörútra indulnál (saját tapasztalat 🙂
- Nézz be egy second hand shopba. Türelmetleneknek javaslom a vállfás HÁDA üzleteket, itt csak minőségi és előre kiválogatott darabok kaphatóak. Igazi kincsekre bukkanhatsz.
- Minden ruha megérdemel még egy esélyt! Dobd fel egy övvel, kiegészítővel, kombináld máshogy. A kisebb hibás ruhadarabokat elviheted varrónőhöz és fillérekért megvagy.
Alábbi 3 tippel nem csak visszaszoríthatjuk a környezetkárosítást, de sok pénzt is meg tudunk takarítani.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: