A kék ötven árnyalata

Valami bűzlik a parfümiparban

Napjainkban egyre inkább előtérbe kerülnek a vegán kozmetikumok ami azt jelenti, hogy a termékek állati eredetű anyagokat nem tartalmaznak.

Ekkor joggal merülhet fel bennünk a kérdés: miféle állati eredetű összetevőt tartalmazhat ugyan egy virágos vagy gyümölcsös illatú parfüm?

A válasz meglepőbb lehet mint gondolnánk.

Jó hír: Az EU-ban 2013 óta nem tesztelhetnek illatszereket állatokon. Ez azonban nem azt jelenti, hogy parfümök nem készülhetnek állatokból! Nézzük meg azokat az állati eredetű összetevőket, amelyek nagyon gyakran kulcsfontosságú szerepet játszanak kedvenc illataink megalkotásában. 

Cibet – Cibetmacska 

Szegény cibetmacskára rájár a rúd mostanában. Nem elég, hogy ő  pottyantja a világ egyik legdrágább és – sokak szerint – legfinomabb kávéját, de átható szagú mirigyváladéka miatt a parfümipar is felfigyelt rá így előszeretettel tartják ketrecben akár 10-20 évig is. 

Meglepő, de már az ókori Egyiptomban észrevették, hogy a cibetmacska speciális olajat termelő mirigyei jellegzetes ízt és illatot kölcsönöznek az ürüléküknek (Lehet jobb ha nem tudjuk, erre hogyan jöttek rá). 

A legértékesebb illatanyagot mégis az ázsiai cibetmacska ürülékéből kinyert cibet szolgáltatja, amely többek között a következő parfümök alapanyaga: 

  • Calvin Klein: Obsession
  • Cartier: Le Must de Cartier
  • Chanel: No. 5
  • Yves Saint Laurent: Y

A cibet állítólag tömény állapotban rossz szagú – meglepő módon – de hígítva kellemes illatúvá válik.

Bátrak házilag is kísérletezhetnek…

Gusztusosnak nem mondható, de annál értékesebb alapanyag a cibet 

 

Pézsma – Pézsmaszarvas 

Személy szerint a pézsmáról sokáig azt gondoltam, hogy egy virágfajta. Pontosítok, eddig a percig.

Azonban az oly sok parfümben használt pézsma nem más, mint a Közép és Kelet-Ázsiában honos hím pézsmaszarvas mirigyváladéka. 

A pézsma, más szóval mósusz vagy angolul ‘musk’ az egyik legősibb, állati eredetű illatanyag és a mai napig az egyik leggyakrabban használt alapanyaga a parfümkészítésnek. Az illat kedvezően hat a pszichére, segíti az ellazulást és – hasonlóan a többi állati eredetű mirigyváladékhoz – hatásosan működik afrodiziákumként is. Ez az összetevő arról is  gondoskodik, hogy a parfüm hosszú ideig érezhető legyen a bőrön. 

Szerencsére ma már nem áldoznak fel több pézsmaszarvast a parfümkészítés oltárán

Akármennyire is meglepő, a szarvas nem önként ajánlja fel pézsmáját a Dior-nak. A hagyományos eljárás szerint csóri állatot leölik és annak prosztatáját távolítják el. Ezután pedig addig szárítják amíg a vörösesbarna massza fekete, szemcsés anyaggá nem változik. Ezt az anyagot oldják fel később alkoholban hogy egy fás illatot kapjanak eredményül. 

Jó hír azonban, hogy ma már nagyrészt szintetikus formában állítják elő ezt az anyagot, főként etikai és gazdaságossági okokból. 

A következő parfümök már ezt az anyagot tartalmazzák: 

  • Dior: Miss Dior 
  • Versace: Woman 
  • Kenzo: Amour my love 
  • Dior: Addict Eau delice 

 

Ámbra – Ámbráscet 

Ne á(m)brándozz! Az ámbra sem lesz gusztusosabb mint az előbbiek. 

Ez az összetevő ugyanis nem más mint az ámbráscet beleiben képződő olajos anyag, amely elsősorban hányadékként kerül a tenger felszínére.  A szürkés, erős szagú gombócok a víz tetején lebegve, a levegő, a víz és a napfény hatására lassan halvány színű, édes-fás illatú labdákká érnek. 

Egy ilyen megkövesedett darabért a kozmetikai cégek milliókat fizetnek, mint ahogy a képen látható angol kisfiúnak, aki kutyasétáltatás közben talált rá erre a hatalmas példányra a tengerparton. A szülők kíváncsiságát felkeltette a szokatlan méretű és színű kő ezért utánanéztek az interneten mi lehet. Jól döntöttek, hiszen közel 10 millió forintnak megfelelő font ütötte a markukat.

Az ámbra kilója ugyanis 10.000 dollár. Nagyjából 3 millió Ft. 

Tehát mondhatjuk, hogy a cet hányadéka aranyat ér! (kár, hogy csak a ceté, a pesti bulinegyed egy aranybánya lenne) 

Ken Wilman a ritka kinccsel

Az ámbra az egyetlen anyag amely megakadályozza az illatok felbomlását. A parfümkészítők úgy vélik, ha sikerülne szintetikus úton előállítani ezt az összetevőt akkor a parfümök ára is drasztikusan lecsökkenne. Erre vannak már kezdeti kísérletek, egész pontosan a balzsamfenyő génje és az élesztő együttesen indít be az ámbrához hasonló reakciókat. S mivel ezt az alapanyagot jelentősen egyszerűbb beszerezni mint a bálahányást, nagy valószínűséggel sokkal olcsóbban lennének elérhetőek például a következő, ámbrát tartalmazó parfümök: 

  • Yves Saint Laurent: Opium 
  • Michael Kors: Sexy amber 
  • Prada: L’eau Ambree
  • Thierry Mugler: Alien

 

Kasztóreum – hódzsír 

A hódzsír, más néven kasztóreum a hím hód szúrós szagú “területmegjelölő” mirigyváladéka amit főként férfi parfümökhöz használnak adalékanyagként. Szakértők szerint a hód ivarszervéből kinyert anyag „buja felhang”-ot kölcsönöz az illatoknak. 

Érdekesség, hogy a 19. században hisztériás görcsök ellen írták föl az orvosok, de gyógyászati értékét hamar felülmúlta a parfümgyártásban való hasznossága. Ezen kívül az élelmiszeriparban is gyakran találkozhatunk vele, leginkább a vanília ízesítésű desszertekben. Tehát ha legközelebb vanília fagyit eszünk, jusson eszünkbe: lehetséges, hogy egy megboldogult hóddal kötünk mélyebb ismeretséget. 

Ugyanez a helyzet a következő illatokkal is: 

  • Lancôme: Magie noire 
  • Chanel: Antaeus 
  • Guerlain: Shalimar 
  • Givenchy: III Edt

A  Kanadában honos hód jelenti a legnagyobb “kasztóreum forrást”

 

Hiraceum – Fokföldi szirtiborz 

A hiraceum nem mást, mint a Dél-Afrikában honos fokföldi szirtiborz megkövesedett ürüléke, művésznevén ‘Afrika köve’. Illata egyesíti a pézsma, kasztóreum, civet és dohány jegyeit. Illatmódosító hatású, túl édes vagy túl friss illatoknak egy “sötétebb” tónust ad.

Kimondottan aranyos állat a fokföldi szirtiborz

Hosszú idő, akár évezredek is szükségesek ahhoz, hogy a melléktermék megkeményedjen, majd steril, kőszerű anyaggá álljon össze. Egyesek szerint ez az anyag inkább vizelet mint széklet, ugyanis más emlősöktől eltérően a szirtiborzok vizelete inkább egy sűrű, zselészerű anyaghoz hasonlítható. 

A borzkolóniák tagjai rendszerint ugyanarra a helyre járnak dolgukat végezni, jellemzően barlangokba, így az ilyen barlangfalakon igazi aranybányára bukkanhatunk.

Évezredek alatt fosszilizálódott hiraceum lelőhely

 

Az állati szagmolekulák tartóssá teszik, olykor erősítik a parfüm többi összetevőjének illatát.

Majer Zsuzsanna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Kémiai Intézetének docense szerint: “Ha olyan illatszert használunk, amelynek valamelyik összetevője állati eredetű, akkor ez a komponens tulajdon testszagunkat is fölerősítheti, abban pedig emberi feromonok is lehetnek.”

Márpedig tudjuk, hogy a feromonok miért felelősek. 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!