A hétköznapok során talán észre sem vesszük, mennyi helyet foglalnak el lakásunkban a már nem használt ruháink. Egy költözés vagy gardrób rendezés kellhet ahhoz, hogy rászánjuk magunkat a felesleges holmik kiselejtezéséhez.
A nagy kérdés ilyenkor: Mit kezdjünk a még jó állapotban lévő ruháinkkal amiket már nem használunk?
Ebben a bejegyzésben igyekeztem Nektek összegyűjteni a legjobb opciókat, amelyekkel még pénzt is kereshettek vagy becserélhetitek a már megunt ruháitokat valami “újdonságra”.
- Bizományi üzletek
Míg Németországban nagy hagyománnyal rendelkeznek a bizományi ruhaüzletek valamint adományboltok, addig Magyarországon főleg gyerekruhákra vagy műszaki cikkekre szakosodott bizományi boltokat találhatunk csupán, ezek is ritkaság számba mennek manapság. A praktikus németek ugyanis nem Angliából és Hollandiából behozott second hand ruhákat vásárolnak, hanem polgártársaikét. Teszik ezt úgy, hogy a ruhákat bizományi üzletekbe adják vagy bolhapiacon jelképes összegért áruba bocsátják.
Szerencsére Magyarországon is egyre inkább kezd teret hódítani ez a koncepció – egyelőre főleg Budapesten – hiszen miért vásárolnánk angol használt ruhát a Hádában amikor ugyanazt a minőséget egy magyar bizományiban is megkaphatjuk?
- Gardrób – Király utca, Budapest
A fast fashion-től Michael Kors-ig igen széles skálán mozoghatunk a Gardróbban.
Ami közös az itt kapható darabokban az az ízléses szelekció. Az üzlet tulajdonosa, Rita maga válogatja ki, hogy a behozott ruhákból mi kerüljön be a Gardrób kínálatába, kedvenc darabjait pedig a blogján is közzéteszi.
Ha ruhaleadáson gondolkodnánk mindenképpen kiváló állapotú és szezonnak megfelelő mosott és vasalt áruval érkezzünk. Kiegészítőket és cipőt is vihetünk be, itt is ugyanazok a szabályok érvényesek. A bevett árut feljegyzik és 2 hónapig árusítják. Pénzt csak abban az esetben kapunk ha elkelt az adott áru, egyébként a ruhát visszakapjuk.
A ruhabevételre vonatkozó szabályzatot bővebben a Facebook oldalon találjuk:
https://www.facebook.com/kiralygardrob/
- Hangor – Teréz körút, Budapest
Ha az elmúlt években felhalmozott Bershka és Zara ruháitoktól szeretnétek megválni akkor a Hagor nem a Ti helyetek!
Szigorú szabályok vonatkoznak a ruhabevételre, ami azt jelenti, hogy bizonyos fast fashion brandek tiltólistára kerültek. A tulajdonos ugyanis egy olyan üzletet kívánt létrehozni ahol a kínálat nagy részét minőségi alapanyagokból készült ruhák alkotják, így megcélozva egy fenntartható divatot támogató vevőkört.
A Hagorban a ruhaleadás picit eltér a klasszikus bizományi modelltől, itt ugyanis a pénzt azonnal megkapjuk a termékért nem kell megvárnunk hogy a ruha elkeljen.
A ruhabevétel feltételeiről a Facebook oldalon olvashattok bővebben:
https://www.facebook.com/hagorbolt/
2. Használt ruha piac
- Gardrób Közösségi Vásár – Dürer kert, Budapest
Kezdetben a Király utca, idén pedig már a Dürer kert ad otthont a Gardrób Közösségi Ruhavásárnak amely kéthetente kerül megrendezésre.
A vásár alapötlete az volt, hogy az emberek elhozzák megunt de jó állapotú ruháikat, kiegészítőiket amihez a szervezők biztosítanak helyet és vásárlóközönséget.
Én többször részt vettem már a vásáron és mindig hatalmas élmény volt. Piackedvelők előnyben!
További tudnivalók és asztalbérlés:
3. Ruhacsere
- Swappis ruhafogó – Raoul Wallenberg utca, Budapest
A Swappis ruhafogó üzleti modelljét a tulajdonos svédországi tanulmányai alatt álmodta meg, ahol egyébként több ruhacserén alapuló bolt is működik.
Ha beviszünk bármilyen ruhát, kiegészítőt az üzletbe automatikusan klubtaggá válunk és féláron vásárolhatunk a teljes árukészletből. Ráadásul a leadott ruhákért – azok minőségének függvényében – pontokat kapunk amit felhasználhatunk a vásárlásoknál.
Én szkeptikusan érkeztem, de legnagyobb meglepetésemre vadiúj, még címkével ellátott sportcuccokkal távoztam.
Bővebb információ a weboldalon:
4. Online terek
- Jófogás, Vatera, Facebook közösségi csoportok
Ha nem probléma, hogy Ti bajlódtok az eladással, akkor válasszátok az online platformok egyikét!
Az árat ebben az esetben ugyanis Ti szabjátok meg így lényegesen nagyobb összeget is elkérhettek, mint amit egy bizományi boltban vagy ruhavásáron kaptok. Ehhez azonban bizonyos időbefektetés mellett előnyös képek szükségesek.
Hol hirdessek?
Úgy tűnik kezd leáldozni a sokáig egyeduralkodónak hitt Vatera kora.
A weboldal előnye, hogy teljesen biztonságos, hiszen minden eladás után értékeli egymást a vevő és az eladó. Hátránya azonban, hogy az eladások után részesedést kell fizetni.
Manapság talán a leggyakrabban használt adok-veszek platform a Jófogás. Hátránya, hogy az eladó “előéletéről” semmi sem derül így érdemesebb az eladást személyesen lefolytatni.
Ugyanez vonatkozik a Facebook eladásokra is. Itt én a ‘Gardróbcsere’ csoportot próbáltam már és tényleg viszonylag gyorsan el tudtam adni egy kabátot. Mivel azonban nagyon sok a hirdetés, törekedjünk előnyös képeket feltenni.
5. Adományboltok
- Cseriti
Több Cseriti adománybolt is működik az országban ahová egész évben vihettek be ruhától kezdve a bútoron át szinte mindent.
Az adományboltjaik alapkoncepciója, hogy hátrányos helyzetű emberek számára vásárlási lehetőséget biztosítsanak, környezetvédelmi szempontból pedig a hulladékot minimalizálják.
Valamint az sem utolsó szempont, hogy az itt dolgozók sok esetben nem tudnának máshol elhelyezkedni a munkaerőpiacon, a bolt számukra munkalehetőséget biztosít.
Boltjaik elérhetőségét a Facebook oldalon találjuk:
https://m.facebook.com/adomanybolt/
5 +1 Kapjon a ruha még egy esélyt!
Ismerjük meg jobban saját szekrényünket!
Többször előfordult már velem, hogy olyan ruhával tértem haza egy beszerzőkörútról amiből már több prototípus lapult a szekrényemben tehát lényegében felesleges kiadás volt.
Rengeteg ruhát nem azért nem hordunk mert kinőttük vagy nem áll jól hanem mert elfelejtkezünk róluk. Éppen ezért ajánlott pár havonta rendszerezést tartani.
Kivéve akkor ha a vásárlás hobbi tevékenység, ebben az esetben érdemes megvizsgálnunk mit helyettesítünk/terápiázunk vele.
Kommentek